Město Chrudim

Chrudim bývá pro svou bohatou historii a kulturní tradici někdy nazývána také jako Athény východních Čech nebo jako město muzeí.

V minulosti byla Chrudim jedním z devíti královských věnných měst, které králové darovali svým manželkám. Historické centrum si zachovalo své kouzlo a připomínku minulých dob velké slávy. Centru dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie a nedaleko stojící renesanční Mydlářovský dům připomíná slavnou loutkářskou tradici města. Projít se můžete i středověkými uličkami, které obklopují městské hradby nebo si užít klid klášterních zahrad. Za návštěvu určitě stojí i Muzeum Barokních soch, které představuje exponáty v bývalém kapucínském kostele sv. Josefa. Jiný architektonický styl můžete obdivovat v Divadle Karla Pippicha, funkcionalistická stavba je významnou ukázkou moderní architektury 20.století.

Chrudim má co nabídnout i pro ty, kteří upřednostňují aktivní odpočinek. Jižně od města se nacházejí Rekreační lesy Podhůra, ve kterých je lanový park nebo upravené tratě pro horská kola. Okolí města je vhodné pro cykloturistiku a pro poznávání malebných krás Železných hor.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.